Почесний патріарх Православної церкви України Філарет звернувся до президента України Володимира Зеленського та Організації з безпеки та співробітництва в Європі через ліквідацію Української православної церкви Київського патріархату.

На думку Філарета, парафіян УПЦ КП «фактично силою змушують належати до іншої конфесії – Православної церкви України».

«Прошу вас силою міжнародного авторитету допомогти не допустити незаконну ліквідацію нашої церкви Міністерством культури України», – йдеться у зверненні Філарета до координатора проєктів ОБСЄ в Україні Генріка Вілладсена, яке датоване 30 липня.

У зверненні до Зеленського патріарх заявляє про «рейдерську атаку на майно УПЦ Київського патріархату», яку нібито очолює предстоятель Православної церкви України Епіфаній. Крім того, він розповів про процес ліквідації УПЦ КП та попросив у президента «безпосереднього втручання і припинення цього беззаконня».

27 липня Синод Православної церкви України вирішив припинити діяльність релігійної організації «Київська патріархія Української православної церкви Київського патріархату» шляхом приєднання до релігійної організації «Київська митрополія Української православної церкви (Православної церкви України)».

Міністерство культури повідомило, що про це зробили запис у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань.

31 липня Філарет повідомив, що УПЦ КП подала до суду на Міністерство культури через зняття з реєстрації.

20 червня у Володимирському соборі Києва збори під головуванням почесного патріарха ПЦУ Філарета вирішили відновити існування ліквідованої церкви УПЦ КП і скасувати визнання Православної церкви України. У ПЦУ рішення цього зібрання одразу ж назвали юридично нікчемним.

15 грудня 2018 року у соборі Святої Софії в Києві відбувся об’єднавчий собор, на була створена помісну Православна церква України. Її предстоятелем обрали митрополита Епіфанія з дотеперішньої УПЦ КП. 6 січня у Стамбулі Вселенський патріарх Варфоломій урочисто вручив Епіфанію томос про визнання канонічної автокефалії ПЦУ. 3 лютого відбулася інтронізація Епіфанія.

9 травня почесний патріарх Православної церкви України Філарет заявив, що Українська православна церква Київського патріархату ще існує. Він також допустив відділення від ПЦУ Київського патріархату і заявив, що уповноважений скликати для цього церковний собор. Водночас Міністерство культури заявило, що УПЦ КП припинила існування.


Гуманітарна підгрупа в столиці Білорусі Мінську «готує все необхідне для звільнення людей», повідомила у Facebook Дарка Оліфер, речниця представника України в Тристоронній контактній групі в Мінську Леоніда Кучми.

«У гуманітарній підгрупі продовжують працювати над підтвердженням утримуваних осіб та готують все необхідне для подальшого звільнення людей», – написала Оліфер.

Вона додала, що активізована робота з пошуку зниклих безвісти.

«Найближчим часом буде узгоджено алгоритми ідентифікації та передачі залишків загиблих», – розповіла Оліфер.

Унаслідок конфлікту на сході України з квітня 2014 року, за оцінками ООН станом на 31 грудня 2018 року, загинули від 12 тисяч 800 до 13 тисяч людей.

Перемир’я, про які домовлялися на засіданнях Тристоронньої контактної групи в Мінську, порушувалися практично відразу. При цьому сторони заперечують свою вину в цих порушеннях і звинувачують противників у провокаціях.
27 грудня 2017 року на Донбасі між українською стороною і підтримуваними Росією бойовиками відбувся обмін утримуваними особами. Він був запланований за формулою «306 на 74». Українській стороні 27 грудня передали 74 людини, проте одна з них вирішила залишитися на непідконтрольній українській владі території. Київ передав бойовикам 233 людини.
17 липня в столиці Білорусі Мінську Тристороння контактна група з урегулювання конфлікту на Донбасі домовилася почати підготовку до обміну утримуваними особами: у гуманітарній підгрупі підтвердили місцеперебування 69 українців, яких Київ прагне звільнити з полону. Водночас у закладах української пенітенціарної служби перебуває 208 людей, яких запитують підтримувані Росією бойовики.


Причиною звільнення Андрія Козлова з Вищої кваліфікаційної комісії суддів України є відсутність у нього необхідного для виконання цієї роботи стажу професійної діяльності у сфері права не менш як 15 років. Про це йдеться в коментарі керівника секретаріату уповноваженого Верховної Ради з прав людини Людмили Левшун, наданому на прохання Радіо Свобода.

«Козлов Андрій Георгійович призначений членом Вищої кваліфікаційної комісії суддів України наказом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 26.10.2016 №346/к. У березні 2019 року до Уповноваженого надійшла скарга громадянина України щодо відсутності у Козлова А.Г. належного стажу діяльності у сфері права та відсутності у нього адвокатського свідоцтва», – вказано в коментарі.

Як ідеться в документі, Національна асоціація адвокатів України та Рада адвокатів Києва відповіли на запит секретаріату омбудсмена, що «в Єдиному реєстрі адвокатів України відомості стосовно Козлова А.Г. відсутні». Саме ці дані тали причиною звільнення Козлова з посади члена ВККСУ, наполягають у секретаріаті уповноваженого Верховної Ради з прав людини.

Сам Андрій Козлов в ефірі Радіо Свобода заявив, що надіслав до офісу омбудсмена всі документи, які підтверджують наявність у нього необхідного стажу.

У мережі Facebook Козлов вказав, що 29 липня був допитаний як потерпілий у справі про втручання в роботу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Про звільнення Козлова з посади члена ВККС стало відомо на початку липня. 26 липня Національне антикорупційне бюро України, Управління спеціальних розслідувань Генпрокуратури та СБУ повідомили про деталі розслідування можливого вчинення кримінальних правопорушень з боку голови та окремих суддів адмінсуду Києва (ОАСК).

Слідчі розповіли, що судді ОАСК втрутились у призначення членів ВККС за квотами Уповноваженого Верховної Ради з прав людини та Державної судової адміністрації. Із записів негласних слідчих розшукових дій випливає, що судді та омбудсмен Денісова нібито домовилися про призначення нею членів ВККС, які будуть лояльні до ОАСК. Натомість суд мав не підтримати позиції Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), яке звинуватило Людмилу Денісову в тому, що та не задекларувала кошти у 2016–2018 роках. Правоохоронці вважають, що судді адмінсуду Києва створювали штучні перешкоди в роботі ВККС, щоб уникнути обов’язкового кваліфікаційного оцінювання.


П’ятьох фігурантів другої сімферопольської «справи Хізб ут-Тахрір» етапували з Росії в СІЗО №1 Сімферополя для впізнання таємним свідком. Про це кореспонденту проекту Радіо Свобода Крим.Реалії розповів адвокат Маммет Мамбетов.

Іззет Абдуллаєв, Сейтвелієв Сейтабдієв, Акім Бекіров, Алім Карімов і Асан Янік пробудуть у слідчому ізоляторі як мінімум до кінця тижня.

«Ще 23 липня під час судового засідання по відеозв’язку Іззет мені повідомив, що його етапують із СІЗО в Шахтах в СІЗО Ростова. Через пару днів після цього керівник слідчої групи ФСБ, яка займається цією справою, повідомив мені, що Іззета і ще чотирьох фігурантів даної справи доставили з СІЗО Ростова в СІЗО Сімферополя для проведення слідчих дій», – розповів Мамбетов.

На слідчих діях відбувалося впізнання п’ятьох обвинувачених засекреченим свідком.

«Сьогодні (30 липня – ред.) в управлінні ФСБ було впізнання прихованим свідком мого підзахисного і ще чотирьох обвинувачених. Слідчі дії триватимуть мінімум до кінця тижня. Днями у нас буде продовження арешту. Воно, ймовірно, відбудеться в Криму. Після цього їх етапують назад в СІЗО, де вони раніше перебували», – додав він.

Після російської анексії Криму навесні 2014 року на півострові регулярно проходять обшуки у незалежних журналістів, громадських активістів, активістів кримськотатарського національного руху, членів Меджлісу кримськотатарського народу, а також кримських мусульман, підозрюваних у зв’язках із забороненою в Росії організацією «Хізб ут-Тахрір».


The first night of the second round of Democratic presidential candidate debates took place in Detroit Tuesday. The candidates answered questions on a range of issues, including health care, recent mass shootings, immigration and foreign trade.

Here are some quotes from each candidate:

Steve Bullock, in responding to a discussion on gun violence, discussed a personal story, saying: “I’m a gun owner, I hunt, like far too many people in America, I have been personally impacted by gun violence. I had an 11-year-old nephew, Jeremy, shot and killed on a playground. We need to start looking at this as a public health issue, not a political issue.”

Pete Buttigieg, who as South Bend, Indiana, mayor has been criticized for his handling of a recent racially tinged shooting, said about race: “As an urban mayor serving a diverse community, the racial divide lives within me. I’m not saying that I became mayor and racism or crime or poverty ended on my watch. But in our city, we have come together repeatedly to tackle challenges like the fact that far too many people were not getting the help they needed in their housing and so we directed it to a historically underinvested African American neighborhood. Right now in the wake of a police involved shooting, our community is moving from hurting to healing by making sure that the community can participate in things like revising the use of force policy, and making sure there are community voices on the board of safety that handles police matters.”

John Delaney, in criticizing health care plans by Sens. Elizabeth Warren and Bernie Sanders, said: “We don’t have to go around and be the party of subtraction and telling half the country who has private health insurance that their health insurance is illegal. It’s also bad policy. It’ll under-fund the industry, many hospitals will close, and it’s bad politics. … Folks, we have a choice. We can go down the road that Senator Sanders and Senator Warren want to take us with bad policies like Medicare for All, free everything, and impossible promises that will turn off independent voters and get (President Donald) Trump re-elected.”

John Hickenlooper, in criticizing Senator Sanders’ health care plan, said: “I’m saying the policies of this notion that you’re going to take private insurance away from 180 million American, who many of them don’t want to give it, many of them do want to get rid of it, but some don’t, many don’t. The Green New Deal makes sure that every American’s guaranteed a government job if they want, that is a disaster. You might as well FedEx the election to Donald Trump. I think we have to focus on where Donald Trump is failing.”

Amy Klobuchar, answering a question on infrastructure, discusses the Flint, Michigan, water crisis, said: “I was just in Flint, and they are still drinking bottled water in that town, and that is outrageous, and my plan, and I am the first one that came out with an infrastructure plan and I did that because this is a bread and butter issue for people that are caught in traffic jams. I truly believe that if we’re going to move on infrastructure, climate change, you need a voice from the heartland.”

Beto O’Rourke, who lives in the border town of El Paso, Texas, in explaining his stance on decriminalizing border crossings by undocumented immigrants, said: “In my administration, after we have waived citizenship fees for green card holders, more than 9 million of our fellow Americans, free Dreamers who many fear of deportation, and stop criminally prosecuting families and children for seeking asylum and refuge, and for-profit detention, and so that no family has to make that 2,000-mile journey, then I expect that people who come here follow our laws and we reserve the right to criminally prosecute them.” 

Tim Ryan, who said he agrees in part with President Trump’s use of tariffs against China, saying: “I think President Trump was onto something when he talked about China. China has been abusing the economic system for a long time. They steal intellectual property. They subsidize goods. They eroded manufacturing. We transfer our wealth of the middle class either up to the top 1% or to China for them to build the military. So I think we need some targeted response against China.”

Bernie Sanders, in explaining his climate change agenda, said: “To win this election and to defeat Donald Trump, which by the way, in my view is not going to be easy, we need to have a campaign of energy and excitement and of vision. … I get a little bit tired of Democrats afraid of big ideas. Republicans are not afraid of big ideas. They could give a trillion dollars in tax breaks to billionaires and profitable corporations. … On this issue, my friends, there is no choice, we have got to be super aggressive if we love our children and if we want to leave them a planet that is healthy and is habitable. … What that means is we got to take on the fossil fuel industry.”

Elizabeth Warren, on a night when North Korea fired two short-range ballistic missiles, explained her position on the use of nuclear weapons, saying: “The United States is not going to use nuclear weapons preemptively. We need to say so to the entire world. It reduces the likelihood someone miscalculates or misunderstands. Our first responsibility is to keep ourselves safe. And what’s happening right now with Donald Trump is they keep expanding the different ways we have nuclear weapons. The different ways they can be used puts us all at risk.”

Marianne Williamson, in defending her plan to offer up to $500 billion in reparations to the U.S. descendants of enslaved Africans, said: “It is time for us to simply realize that this country will not heal. All that a country is a collection of people. People heal when there’s deep truth-telling. We need to recognize when it comes to the economic gap between blacks and whites in America, it does come from a great injustice that has never been dealt with. That great injustice has had to do with the fact that there was 250 years of slavery, followed by another 100 years of domestic terrorism.”


Генеральне консульство Росії в Одесі направило ноту Міністерству закордонних справ України з вимогою роз’яснень щодо арешту російського танкера NEYMA. Про це повідомляє агентство ТАСС.

«Офіційних документів щодо танкера ми не отримали. Генеральне консульство РФ в Одесі направило в МЗС України ноту з проханням прояснити ситуацію», – цитує агентство російське посольство в Україні.

25 липня в СБУ повідомили, що слідчі Служби безпеки України і військової прокуратури затримали в Ізмаїлі російський танкер, який блокував українські військові кораблі біля Керченської протоки в листопаді 2018 року, коли Росія захопила три українські військові судна і 24 моряків.

За даними СБУ, після подій 2018 року російські власники змінили назву танкера на Nika Spirit.

Згодом екіпаж танкера із 10 моряків відпустили. У Службі безпеки пояснили, що моряки не порушували закон.

Приморський районний суд Одеси перевірив правомірність дій військових прокурорів і слідчих СБУ під час обшуку 25 липня в порту Ізмаїл російського танкера Neyma і наклав на судно арешт.


Christy Lee contributed to this report which originated on VOA’s Korean Service.

The National Defense University, an institution funded by the U.S. Department of Defense, has published a journal article suggesting Washington should share its nuclear tactical missiles with Japan and South Korea to deter North Korea’s growing nuclear threat to East Asia and the U.S. 

“The United States should strongly consider … sharing of nonstrategic nuclear capabilities during times of crisis with select Asia-Pacific partners, specially Japan and the Republic of Korea,” according to “Twenty-First Century Nuclear Deterrence,” published by the university in the current issue of Joint Force Quarterly (JFQ). The Republic of Korea is the official name for South Korea.

Publication guidelines on the university’s site say “The views expressed by this article are those of the author and do not reflect the official policy or position of the National Defense University, the Department of Defense, or the U.S. Government.”

Sharing American nuclear capabilities with Japan and South Korea would involve deploying its nuclear weapons in the territories of its two allies in East Asia so that the weapons can be used in such time as a nuclear war, as the U.S. does with five member states of the North Atlantic Treaty Organizations (NATO), according to the article. 

Japan and South Korea are under the U.S. nuclear umbrella that promises defense against threats. The U.S. maintains military bases in both countries, which are currently embroiled in a trade dispute colored by historical animosities. 

The article’s release on July 25 coincided with North Korea’s launch of two short-range missiles. Then, early Wednesday local time, South Korea’s Joint Chiefs of Staff said that North Korea launched multiple unidentified projectiles off the east coast of its Hodo Peninsula.

The four authors, who serve in the U.S. army, navy, and air force, suggest U.S. nuclear weapons deployed in Japan and South Korea would be used for exigent purposes during war but would mainly serve as an extended deterrence against North Korea’s use of nuclear weapons in peacetime, effectively preventing it from launching a nuclear attack. 

The article suggests American nuclear sharing with Japan and South Korea could be undertaken in a manner similar to an agreement the U.S. signed with five NATO member states. 

US weapons

Currently, the U.S. shares approximately 180 tactical nuclear weapons such as B61 nuclear bombs with Belgium, Germany, Italy, the Netherlands, and Turkey

NATO is a multilateral alliance now composed of 29 member-states from North America and Europe established in 1949 by 12 countries to serve as a collective defense against emerging threats in the region. 

American nuclear weapons have been deployed to the five NATO countries since the mid-1950s in an arrangement known as nuclear sharing.  Nuclear sharing allows these countries without nuclear weapons to use American deployed nuclear weapons in case of war at which time the Non-proliferation Treaty (NPT) will be disabled. 

The NPT, which entered into force in 1970, prohibits signatory states from transferring and accepting direct and indirect control of nuclear weapons.

The JFQ article came out as the process of denuclearization diplomacy with Pyongyang, stalled since the Hanoi summit in February, has started to inch forward.

In June, North Korea’s leader Kim Jong Un and U.S. President Donald Trump met for an impromptu summit at the inter-Korean border in June where they agreed to resume denuclearization efforts. North Korea has been reluctant to engage in the working-level negotiations since Hanoi where Washington rejected Pyongyang’s demand for sanctions lift.

The JFQ authors highlighted that the U.S. may face “difficulties in shaping [North Korean] behavior” if it does not give up its nuclear program.

“If left unchecked, North Korea will continue to threaten the East Asian region and perhaps one day the United States itself,” they noted.

North Korea threat

On June 25, North Korea fired what South Korea called new types of short-range ballistic missiles into the Sea of Japan, the body of water between the Korean peninsula and Japan, rattling the East Asian countries.

The next day, Pyongyang said it had tested a new type of “tactical guided weapon” intended to send a “solemn warning” to South Korea to end its joint military exercises with the U.S.

North Korea said the weapons it tested had “rapid anti-firepower capability” and “low altitude gliding and leaping flight orbit…which would be hard to intercept.”  

In May, North Korea tested three short-range missiles off its east coast that experts considered to be similar to a Russian Iskander, a nuclear loadable short-range ballistic missile.

The article said, “Considering North Korea’s history of aggressive nuclear rhetoric and recent missile tests,” sharing U.S. nuclear weapons with its regional allies “would provide renewed physical evidence of U.S. resolve.”

The article also stated that nuclear sharing with Japan and South Korea will strengthen a “military partnership through joint-regional exercises” necessary to deter North Korea.

However, according to Gary Samore, former White House coordinator for arms control and weapons of mass destruction during the Obama administration, the time may not be ripe for the U.S. to propose nuclear sharing with Seoul and Tokyo because of an on-going trade row between the two

“My sense is that [in] both South Korea and Japan, there is very little political support for such a step at this time,” said Samore, currently senior fellow at the Harvard Belfer Center’s Korea Project. “It could change, but, for now, I think it would be very controversial.”

Seoul and Tokyo have been involved in a trade dispute after Japan placed export restrictions on three high-tech items South Korean companies use to manufacture parts used in smart phones and other high-tech devices. The trade dispute is widely seen as rooted in Korean anger at Japan for decades of colonization and occupation from 1910 until Japan’s 1945 surrender to the U.S. to end World War II. During that period, many Japanese companies used Korean forced labor. 

Boycotts against Japanese-made products have been widespread in Seoul, and Japan has rejected Seoul’s call for talks to resolve the dispute. 

Samore said, “There may come a time when the domestic politics in South Korea and Japan have changed especially when North Korea continues to maintain and advance nuclear weapons and (a) ballistic missile program.” He added, “And then at that point it would make more sense.”


Story updated on July 31, at 12:18 am.

U.S. health care policies took center stage Tuesday night at the Democratic presidential candidates’ debate, with more moderate challengers attacking Sens. Elizabeth Warren and Bernie Sanders, the leading progressives looking to oust President Donald Trump in the 2020 election.

Warren and Sanders have both called for a sweeping end to the country’s current health care system centered on private company insurance plans offered to 150 million workers through their employers. But their views were under attack almost from the start of the debate on a theater stage in Detroit, Michigan, the country’s auto industry hub.

“We don’t have to go around and be the party of subtraction and telling half the country who has private health insurance that their health insurance is illegal,” former Maryland Congressman John Delaney said. “It’s also bad policy. It’ll under-fund the industry, many hospitals will close, and it’s bad politics.”

Often political allies

Warren, a former Harvard law professor, and Sanders, a self-described democratic socialist, are friends of long-standing and often political allies. They now are both looking for votes from the liberal wing of the Democratic Party. Both defended their position calling for a government-run health care system.

“This is not radical,” Sanders of Vermont shouted at one point, noting that numerous other Western societies already have adopted government-run systems. “I get a little tired of Democrats who are afraid of big ideas.”

Warren of Massachusetts rebuffed the critics, saying, “I don’t understand why anybody goes to all the trouble of running for president of the United States just to talk about what we really can’t do and shouldn’t fight for.” 

But their challengers lobbed multiple attacks at the pair, saying their proposals would, over four years or longer, upend the long-standing U.S. health care system, including government-subsidized insurance for moderate and low-income families under the Affordable Care Act, popularly known as Obamacare.

Sen. Amy Klobuchar of Minnesota, who has called for more incremental health care policy changes, said, “I have bold ideas, but they are grounded in reality.”

Rep. Tim Ryan, D-Ohio, and Sen. Amy Klobuchar, D-Minn. talk during a break in the first of two Democratic presidential primary debates hosted by CNN Tuesday, July 30, 2019, in the Fox Theatre in Detroit.

Former Colorado Gov. John Hickenlooper said that Democrats had picked up 40 seats in the House of Representatives in the 2018 mid-term elections and not one of them had pushed for the Warren-Sanders Medicare for All plan.

“I’m a little more pragmatic,” Hickenlooper declared.

‘Recipe for disaster’

Ohio Congressman Tim Ryan called for a plan allowing Americans to buy into government-run insurance if they want to, but said that closing down the insurance industry “is a recipe for disaster,” especially among union members who would face the loss of hard-won health care benefits through collective bargaining.

The moderate candidates also attacked Sanders and Warren on immigration issues, even as several candidates assailed Trump’s immigration policies, including his since-abandoned practice of separating migrant children from their parents.

The moderate challengers criticized Sanders and Warren for proposing to end the filing of criminal charges against the thousands of undocumented migrants crossing the U.S.-Mexican border.

“We’ve got 100,000 people showing up at the border right now,” said Montana Gov. Steve Bullock. “If we decriminalize entry, if we give free health care to everyone, we’ll have multiples of that.” He said that by effectively encouraging migration to the United States, “You are playing into Donald Trump’s hands.”

Ryan said, “If you want to come into the country, you should at least ring the doorbell.”

Sanders answered that he does not think that immigrants should be prosecuted, saying, “If a mother and a child walk thousands of miles on a dangerous path, in my view, they are not criminals.”

Warren called for civil penalties, not criminal charges against migrants arriving in the U.S. “The point is not about criminalization,” she said. “That has given Donald Trump the tool to break families apart.”

Throughout the night, the candidates sparred over foreign policy, Warren’s controversial plan for a wealth tax and debt-free college, payment of reparations to the U.S. descendants of slaves, trade, the city of Flint, Michigan’s prolonged drinking water crisis, and even the age of the candidates. Buttigieg, who is 37, stood next to Sanders, who is 77, and was asked by CNN’s Don Lemon whether Sanders was too old to be president.

Buttigieg demurred, saying, “I don’t care how old you are, I care about your vision. … We need the kind of vision that’s going to win. We can’t have the kind of vision that says, ‘Back to normal.'”

Sanders readily agreed with Buttigieg, boasting of the ideas he has advocated to dramatically alter the health care system and bring the pharmaceutical and insurance industries to heel. 

First of two nights

Tuesday’s debate, lasting more than 2.5 hours, was the first of two nights with two groups of 10 Democratic candidates sparring with each other over domestic and foreign policy differences, but more importantly trying to make the case that they are the party’s best hope to defeat Trump when he seeks re-election in 2020.

Trump’s relentless attacks on Maryland Congressman Elijah Cummings, a prominent African American political leader, and the predominantly black city of Baltimore that he represents, drew sharp criticism from some of the Democratic presidential candidates.

“Donald Trump disgraces the office of the presidency every single day,” Warren said. Klobuchar added: “I don’t think anyone can justify what this president is doing.”

The two debates are occurring six months ahead of the Democratic Party’s first presidential nominating contests. The debates could prove pivotal in both winnowing the field, forcing the weakest challengers out of the race before the next debate in mid-September, and in solidifying the list of front-runners. It largely depends on who is perceived by pundits in the post-debate analyses as making a plausible case to be the Democratic standard-bearer, or, conversely, flubbing their opportunity on CNN’s nationally televised broadcasts.

On Wednesday, former Vice President Joe Biden, currently the front-runner for the Democratic presidential nomination in national surveys of Democrats and some independents, will be at center stage. Some party stalwarts say he is the more moderate, center-left, politically safe choice to take on the unpredictable Trump, whose populist base of conservative voters remains strong.

Democratic presidential candidate former Vice President Joe Biden, speaks during the National Urban League Conference, Thursday, July 25, 2019, in Indianapolis.

Tuesday’s debaters never mentioned Biden, even though all of them would eventually have to overtake him to win the Democratic nomination.

Biden had a shaky first debate performance a month ago, faltering as California Sen. Kamala Harris challenged him to explain his opposition three decades ago to forced busing of schoolchildren to racially desegregate public schools. Harris said that she, as a black woman and the daughter of an Indian mother and Jamaican father, benefited from such a busing program to attend a better school while growing up in California.

Biden, a fixture on the U.S. political scene for four decades, and Harris, a former state attorney general before winning election to the Senate, will be standing alongside each other on the debate stage. Biden is promising a more robust performance than in the first debate, saying, “I’m not going to be as polite this time.” 

But questions remain about Biden’s standing, whether at 76 he is too old to lead the country, even though Trump is 73, and whether Democratic voters want a candidate with more progressive views than Biden on health care, prevention of crime, migrant immigration at the U.S.-Mexican border and other issues.

Some analysts think Biden’s top standing in national polls is at least partly a reflection of name recognition, from his 36 years as a U.S. senator, two unsuccessful runs for the presidency and two terms as vice president under former President Barack Obama.

Tough-on-crime legislation

On the same stage Wednesday, Biden is also likely to face a challenge from Sen. Cory Booker, an African American former mayor of Newark, New Jersey.

Booker has assailed Biden’s support 25 years ago for get-tough-on-crime legislation that led to the disproportionate imprisonment of black defendants.

Biden recently offered a new criminal justice plan, reversing key provisions of the 1994 measure, such as ending the stricter sentencing for crack cocaine versus powder cocaine. Booker scoffed that Biden was hardly the best candidate to lay out a new criminal justice plan and has called for slashing mandatory minimum sentences.

Despite Biden’s first debate stumbles, the ranks of the top Democratic candidates have changed little in national surveys.

Biden remains ahead of three challengers, all U.S. senators: Sanders, from the Northeastern state of Vermont; Warren, from neighboring Massachusetts, and Harris. Booker has edged up a bit in the polling, while South Bend, Indiana, Mayor Pete Buttigieg has slipped a notch. The remaining candidates are far down the ranks and struggling to gain a foothold.

A new Quinnipiac University national poll this week shows Biden leading the pack with 34% of Democrats and independents leaning Democratic, followed by Warren at 15%, Harris with 12% and Sanders with 11%.

Biden claims he has the best chance of making the Republican Trump the country’s first single-term president in nearly three decades, denying him a second four years in the White House. 

National surveys, 15 months ahead of the Nov. 3, 2020, election, consistently show Biden winning a hypothetical match-up over Trump, whose voter approval ratings remain mired in the mid-40% range. Sanders often defeats Trump as well, although not by Biden’s margin, while surveys show the other top Democrats potentially locked in tight, either-or outcomes with Trump.

Aside from Biden, Harris and Booker, the Wednesday debate stage also includes former Housing and Urban Development Secretary Julian Castro, Sen. Kirsten Gillibrand of New York, Congresswoman Tulsi Gabbard of Hawaii, Washington Gov. Jay Inslee, Colorado Sen. Michael Bennet, entrepreneur Andrew Yang and New York Mayor Bill de Blasio.

Five other Democratic candidates did not qualify for the Detroit debates, but the 20 who did had to have collected campaign donations from at least 65,000 individuals and hit a 1% threshold in at least three separate polls.

It gets tougher to appear on the stage at the third debate six weeks from now. To qualify then, candidates must have 130,000 campaign contributors and at least 2 percent support in four polls.

Only seven of this week’s 20 debaters have already met the third debate criteria: Biden, Harris, Sanders, Warren, Buttigieg, Booker and former Texas Congressman Beto O’Rourke.